625th AVE over Stream
Good Condition10 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072171808 |
| Carries | 625th AVE |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.03281, -92.85792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 280.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252671 |