H35 196th ST over Stream
Good Condition11 years old350 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072172003 |
| Carries | H35 196th ST |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.01924, -92.84982 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 347.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252696 |