Al - 53 (us 231) over Norfolk Southern
Fair Condition78 years old7,680 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | St. Clair |
| Location | .2 Mi.no.i-59 |
| Carries | Al - 53 (us 231) |
| Crosses | Norfolk Southern |
| Coordinates | 33.86811, -86.29076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 320.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,680 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 003273 |