US 231 over Muckleroy Creek
Fair Condition78 years old5,520 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | St. Clair |
| Location | .4 Mi.no.us 11 |
| Carries | US 231 |
| Crosses | Muckleroy Creek |
| Coordinates | 33.87833, -86.30389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 429.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,520 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 003274 |