FM over Miller Creek
Fair Condition46 years old25 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 073162904 |
| Carries | FM |
| Crosses | Miller Creek |
| Coordinates | 41.10356, -92.72506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 353.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000253301 |