FM over Tarkio Creek
Poor Condition77 years old159 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071370405 |
| Carries | FM |
| Crosses | Tarkio Creek |
| Coordinates | 40.98037, -95.11476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 281.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254390 |