Local Road over Local Stream
Poor Condition41 years old20 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071383202 |
| Carries | Local Road |
| Crosses | Local Stream |
| Coordinates | 40.90385, -95.25133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 152.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254790 |