Local over Drainage
Poor Condition84 years old20 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072372602 |
| Carries | Local |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 41.00793, -95.07996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 214.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000255380 |