Local RD over Little Tarkio Creek
Poor Condition76 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 072383605 |
| Carries | Local RD |
| Crosses | Little Tarkio Creek |
| Coordinates | 41.00166, -95.16365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 109.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000255700 |