FM over Little Tarkio Trib
Poor Condition79 years old60 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071370702 |
| Carries | FM |
| Crosses | Little Tarkio Trib |
| Coordinates | 40.97126, -95.15621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 75.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254430 |