US 60 over Queen Creek
Good Condition71 years old6,998 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pinal |
| Location | 1.0 Mi W Jct SR 177 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Queen Creek |
| Coordinates | 33.28683, -111.10845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 1200.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,998 (2022) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00436 |