SR 177 over US 60
Fair Condition71 years old6,543 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pinal |
| Location | Jct US 60 |
| Carries | SR 177 |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 33.29080, -111.09670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 474.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,543 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00438 |