SE 60 AVE over Arkansas River
Good Condition23 years old420 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 0.5s Of Dartmouth |
| Carries | SE 60 AVE |
| Crosses | Arkansas River |
| Coordinates | 38.35614, -98.66406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 672.6 ft (205 m) |
| Max Span | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 2,132 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050590 |