SE 60 AVE over Stream
Fair Condition75 years old420 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 0.5s Of Dartmouth |
| Carries | SE 60 AVE |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.35831, -98.66403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 161.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050600 |