NE 60 AVE over Stream
Fair Condition86 years old95 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 2.0n Of Beaver |
| Carries | NE 60 AVE |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.66756, -98.66408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000050640 |