NE 60 AVE over Stream
Good Condition9 years old95 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 3.0n Of Beaver |
| Carries | NE 60 AVE |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.68114, -98.66428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 89.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000005B650 |