NE 150 RD over Trib. To Deception Ck.
Fair Condition43 years old80 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 4.0n 3.5w Of Red Wing |
| Carries | NE 150 RD |
| Crosses | Trib. To Deception Ck. |
| Coordinates | 38.57972, -98.72994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 313.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050710 |