NE 140 RD over Stream
Good Condition64 years old80 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Barton |
| Location | 3.0n 3.0w Of Red Wing |
| Carries | NE 140 RD |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 38.56516, -98.71603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000050740 |