125th St. Rs 51 over Little Osage River
Fair Condition56 years old133 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.7s Of Mapleton |
| Carries | 125th St. Rs 51 |
| Crosses | Little Osage River |
| Coordinates | 37.99975, -94.87866 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 836.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060140 |