105th St. Rs 1197 over Little Osage River
Fair Condition51 years old48 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 4.0e 0.8s Of Xenia |
| Carries | 105th St. Rs 1197 |
| Crosses | Little Osage River |
| Coordinates | 37.98278, -94.91529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 329.1 ft (100.3 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 852.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060400 |