Range RD Rs 53 over Trib. To Mill Creek
Good Condition53 years old107 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.1w Of Devon |
| Carries | Range RD Rs 53 |
| Crosses | Trib. To Mill Creek |
| Coordinates | 37.92139, -94.82234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 313.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060160 |