155th St. Rs 1194 over Mill Creek
Fair Condition65 years old102 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.2w 1.0s Of Devon |
| Carries | 155th St. Rs 1194 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 37.90727, -94.82340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 332.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060380 |