250th St. Rs 55 over West Fork Dry Wood Creek
Fair Condition101 years old136 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.5w 2.5s Of Garland |
| Carries | 250th St. Rs 55 |
| Crosses | West Fork Dry Wood Creek |
| Coordinates | 37.69439, -94.64892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 149.6 ft (45.6 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 298.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 136 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060170 |