250th St. Rs 55 over Buck Run Creek
Poor Condition101 years old136 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.5w 0.9s Of Garland |
| Carries | 250th St. Rs 55 |
| Crosses | Buck Run Creek |
| Coordinates | 37.71801, -94.64951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 210 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 136 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060180 |