245th St. Rs 55 over Trib. Moores Bra. Creek
Fair Condition97 years old315 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.5e 3.5s Of Fort Scott |
| Carries | 245th St. Rs 55 |
| Crosses | Trib. Moores Bra. Creek |
| Coordinates | 37.78315, -94.65883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 81.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060200 |