Rs 2104 over Trib. To Marmaton River
Fair Condition91 years old1,320 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | S.e. Fort Scott |
| Carries | Rs 2104 |
| Crosses | Trib. To Marmaton River |
| Coordinates | 37.80657, -94.69620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 56 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,320 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060512 |