Rs 1158 over Trib. Little Osage River
Fair Condition59 years old149 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 9.5n Of Bronson |
| Carries | Rs 1158 |
| Crosses | Trib. Little Osage River |
| Coordinates | 38.03056, -95.07301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 149 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060290 |