Local Rd. 70a over Trib To Irish Creek
Fair Condition36 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.9s 1.0w Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 70a |
| Crosses | Trib To Irish Creek |
| Coordinates | 38.05318, -95.02488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541071005669 |