Kansas Rd. Rs 1194 over Marmaton River
Good Condition47 years old95 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.9s 1.1w Of Marmaton |
| Carries | Kansas Rd. Rs 1194 |
| Crosses | Marmaton River |
| Coordinates | 37.81972, -94.84444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 751.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060360 |