Hackberry Rd. over Elm Creek
Fair Condition96 years old175 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.8n 2.1e Of Hiattville |
| Carries | Hackberry Rd. |
| Crosses | Elm Creek |
| Coordinates | 37.77610, -94.83140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 179.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060040 |