Rs 1198 over Trib. To Marmaton River
Fair Condition78 years old205 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.0s 2.4e Of Uniontown |
| Carries | Rs 1198 |
| Crosses | Trib. To Marmaton River |
| Coordinates | 37.83434, -94.93731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 55.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2006) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060420 |