85th St. Rs1198 over Marmaton River
Fair Condition67 years old205 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.5e 0.2s Of Uniontown |
| Carries | 85th St. Rs1198 |
| Crosses | Marmaton River |
| Coordinates | 37.84518, -94.95158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 525.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060430 |