Rs 60 170th St. over Craig Creek
Fair Condition86 years old64 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.4s 7.8w Of Powhattan |
| Carries | Rs 60 170th St. |
| Crosses | Craig Creek |
| Coordinates | 39.75458, -95.78526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 152.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070002 |