Rs 5041 145th St. over Craig Creek
Fair Condition76 years old84 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 5.3n 1.5e Of Wetmore |
| Carries | Rs 5041 145th St. |
| Crosses | Craig Creek |
| Coordinates | 39.71836, -95.77618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 123.7 ft (37.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 226.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070061 |