Rs 60 170th St. over Delaware River
Fair Condition66 years old320 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.4s 3.1w Of Powhattan |
| Carries | Rs 60 170th St. |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 39.75416, -95.69898 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 212.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070004 |