Rs 60 170th St. over Squaw Creek
Poor Condition101 years old320 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.4s 1.9w Of Powhattan |
| Carries | Rs 60 170th St. |
| Crosses | Squaw Creek |
| Coordinates | 39.75420, -95.67453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 58.4 ft (17.8 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 151.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1950) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070005 |