Rs 60 170th St. over Unnamed Stream
Fair Condition106 years old430 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.4w Of Baker |
| Carries | Rs 60 170th St. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.75433, -95.58965 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 64.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1940) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070006 |