Rs 1265 Horned Owl over Unnamed Stream
Fair Condition86 years old130 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 1.6n Of Mercier |
| Carries | Rs 1265 Horned Owl |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.73107, -95.60142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070036 |