Rs 60 205th St. over Unnamed Stream
Fair Condition96 years old93 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.3s 3.4e Of Robinson |
| Carries | Rs 60 205th St. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.80570, -95.34134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070013 |