Rs 62 Coyote Rd. over Mulberry Creek
Fair Condition86 years old265 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 2.6n 0.4e Of Fairview |
| Carries | Rs 62 Coyote Rd. |
| Crosses | Mulberry Creek |
| Coordinates | 39.87944, -95.71396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 265 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070018 |