Rs 63 290th St. over Terrapin Creek
Good Condition42 years old365 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.0e Of Morrill |
| Carries | Rs 63 290th St. |
| Crosses | Terrapin Creek |
| Coordinates | 39.92838, -95.69024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 365 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070020 |