Rs 64 Dewberry Rd. over Trib. To Pony Creek
Good Condition71 years old175 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 2.5n Of Morrill |
| Carries | Rs 64 Dewberry Rd. |
| Crosses | Trib. To Pony Creek |
| Coordinates | 39.96969, -95.69301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000070024 |