Rs 64 Dewberry Rd. over Trib. To Pony Creek
Good Condition7 years old202 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 2.3n Of Morrill |
| Carries | Rs 64 Dewberry Rd. |
| Crosses | Trib. To Pony Creek |
| Coordinates | 39.96559, -95.69309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 221.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070B23 |