Rs 70 Prairie Rd. over Unnamed Stream
Fair Condition37 years old398 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.3n 1.0w Of Robinson |
| Carries | Rs 70 Prairie Rd. |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.89822, -95.43407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 153.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 398 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070035 |