Rs 1598 270th St. over Roys Creek
Fair Condition86 years old12 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 5.4n Of Robinson |
| Carries | Rs 1598 270th St. |
| Crosses | Roys Creek |
| Coordinates | 39.89996, -95.40959 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 84.6 ft (25.8 m) |
| Max Span | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 157.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000070053 |