Rs 1572 160th St. over Squaw Creek
Fair Condition44 years old115 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 4.7s 2.4e Of Robinson |
| Carries | Rs 1572 160th St. |
| Crosses | Squaw Creek |
| Coordinates | 39.74022, -95.36189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 72.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070052 |