Rs 1297 170th St. over South Fork Wolf River
Good Condition23 years old217 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 3.8s 0.4e Of Robinson |
| Carries | Rs 1297 170th St. |
| Crosses | South Fork Wolf River |
| Coordinates | 39.75465, -95.39972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 412.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 217 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070043 |