Rs 1297 Sunflower over South Fork Wolf River
Good Condition9 years old240 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Brown |
| Location | 0.8n 2.3e Of Everest |
| Carries | Rs 1297 Sunflower |
| Crosses | South Fork Wolf River |
| Coordinates | 39.69162, -95.37735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 252.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000070B42 |