US 60 over Maple ST
Fair Condition49 years old14,612 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Gila |
| Location | 1.2 Mi W Jct US 70 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Maple ST |
| Coordinates | 33.39228, -110.78757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 652.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,612 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01786 |