US 60 over Broad St; Pinal Cr; Sprr
Fair Condition49 years old14,612 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Gila |
| Location | 1.0 Mi W Jct US 70 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Broad St; Pinal Cr; Sprr |
| Coordinates | 33.39124, -110.78542 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 1013.1 ft (308.8 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 6608.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,612 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01787 |